10 tipov ako sa pripraviť na pôrod

Na jednej z posledných tehotenských prehliadok mi doktorka v pôrodnici povedala: „Vy ste taká v pohode. Vy budete mať aj pôrod v pohode, vy si ho užijete.“ A tak aj bolo :) Neviem, či to bolo tým, že ma tak upokojila a nabrala som sebavedomie, alebo to bolo naozaj tak, že som bola v pohode a vďaka tomuto prístupu bol potom aj pôrod o to príjemnejší.

Keď sme sa pýtali kamarátky pôrodníčky, čo je jedna vec, od ktorej závisí, aký bude pôrod, bez váhania nám povedala: „Prístup a psychická pohoda mamy.“ Niekedy sa vraj čuduje, ako maličké mamy s úzkou panvou a veľkým bábätkom zvládnu pôrod úplne v pohode, zatiaľ čo ženy, ktoré majú oveľa lepšie fyzické predispozície, ale sú v strese a psychickej nepohode, majú pôrod plný komplikácií.

Ale ako sa do pohody pred pôrodom dostať?

Veru, nie je to vôbec jednoduché. Veď pôrod je naozaj jeden z najnáročnejších zážitkov v živote ženy a pre mnohé strach naháňajúca skúsenosť – obzvlášť ak sa jedná o prvý pôrod a nevieme, do čoho ideme.

Čo teda môžeme robiť, aby sme strach prekonali a dostali sa do väčšej pohody?
A ako sa môžeme na pôrod čo najlepšie pripraviť?

Na nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o to, ako som sa na pôrod pripravovala ja a čo mi pomohlo. Verím, že aj vďaka týmto krokom bol môj pôrod príjemný a pohodový, nemám z neho traumu, ale naopak naň s radosťou spomínam.

Možno je veľa z týchto vecí pre vás samozrejmosťou, možno budú niektoré pre vás nové a inšpirujú vás alebo namotivujú k novým vlastným prístupom.

10 tipov ako sa pripraviť na pôrod

 1. SPO-MA-LIŤ.
  Pred pôrodom chceme toho ešte tooľko stihnúť. Najskôr v práci – všetko dokončiť a predať prácu kolegom. Po nástupe na materské dovolenku sa zase v rámci „hniezdenia“ púšťame do zariaďovania a skrášľovania domácnosti a nakupovania posledných kúskov do výbavy. Ale čo je v období krátko pred pôrodom najdôležitejšie, je oddýchnuť si a načerpať sily na to, čo nás čaká. A verte, že sa vám to vráti.

  Takže hlavne sa nestresujte tým, čo všetko ešte nemáte pripravené a musíte zariadiť, ale vyložte si nohy, čítajte knihy či pozerajte seriály, proste doprajte si dostatok toho, čo máte radi – lebo na to tak skoro nebudete mať čas :D

 2. JÓGA.
  Aj keby ste neboli fanúšikom jógy, je toto cvičenie pre tehotenstvo ako stvorené. Pomôže vám spomaliť, dostať sa do pohody a napojiť sa na svoje telo, čo je pred pôrodom veľmi prínosné. Zároveň sa pri nej naučíte alebo zdokonalíte v práci s dychom, čo sa pri pôrode veľmi hodí. Toto pokojné cvičenie je perfektné hlavne ku koncu tehotenstva, kedy už možno nebudete mať chuť či energiu na väčšiu fyzickú námahu.

  Tehotenská jóga je dnes veľmi populárna a je dostupných mnoho fyzických i on-line kurzov, aplikácií, videí a kanálov na Youtube. Ja som cvičila tehotenskú jogu s Teri Nolet a Veronikou Johánkovou (Dvě duše na jógamatce).

 3. PSYCHICKÁ PRÍPRAVA, VEDOMÉ DÝCHANIE A NAPOJENIE SA NA BÁBATKO.
  Spoločne s jógou je super pre pôrodom pravidelne praktizovať rôzne dýchacie techniky a vedomý dych. Ich osvojenie je veľmi prínosné pre zvládnutie kontrakcií. Čím dlhšie ich praktizujete a máte ich zautomatizované, tým väčšia je šanca, že si na ne spomeniete a využijete ich počas pôrodu ;)

  Skvelým zážitkom je tiež čas venovaný „napojeniu sa“ na bábätko, kedy si skúsite predstavovať bábätko vo vašom brušku, čo asi robí a ako sa cíti. Kto by chcel ísť ešte ďalej, môže vyskúšať rôzne meditačné techniky a techniky vizualizácie, v rámci ktorých si pomocou predstavivosti vizualizuje pôrod a čo sa deje počas neho (napríklad ako bábätko „na vlnách“ kontrakcií vypláva z bazénika vo vašom brušku :)).

  Relaxáciám, meditáciám a pozitívnym afirmáciám sa venujú viaceré duly, weby a aplikácie. Ja som si obľúbila Bridget Teyler, dulu zo San Francisca, ktorá sa na svojom Youtube kanále venuje príprave na pôrod a nájdete na ňom rôzne relaxácie, dýchacie cvičenia ale i praktické informácie o pôrode. Tiež som používala aplikáciu Hello Belly, ktorá obsahuje meditácie aj rôzne tehotenské tipy.

 4. FYZICKÁ PRÍPRAVA.
  Pôrod sa svojím energetickým výdajom prirovnáva k výšľapu na Mt. Everest. Alebo aspoň na nejakú veľmi vysokú horu ;) Preto je fajn sa okrem oddychovania s vyloženými nohami z času na čas aj ponaťahovať a rozhýbať. Ako? Záleží na štádiu tehotenstva, úrovni vašej energie a kondície a zdravotnom stave. Niekto sa počas tehotenstva cíti úplne v pohode a zvládne aj 20-kilometrovú túru, iný môže mať problém s výstupom po schodoch. Obe možnosti sú normálne a je potrebné v prvom rade počúvať svoje telo.

  Existujú určité typy športov, ktoré nie sú vôbec v tehotenstve vhodné – spravidla sa jedná o športy, pri ktorých je riziko pádu – medzi ne patrí lyžovanie, bicyklovanie, korčuľovanie, wakeboarding a podobne. Tiež nie je obdobie tehotenstva najvhodnejšie na posilovanie brušných svalov. Ostatné športy sú viac menej vhodné, pričom je vhodné vždy regulovať záťaž a výdaj energie, aby ste ho zvládli, prípadne vylúčiť cviky, ktoré nie sú vhodné pre tehotné alebo sa pri nich necítite dobre. Ak si nie ste isté vhodnosťou cvičenia, opäť existuje veľa aplikácií či videí s tehotenským cvičením (pregnancy workout). Ja som napríklad používala aplikáciu Baby2Body (pozor, je platená, existujú aj bezplatné možnosti).

  V tehotenstve sa odporúča vstávať z ľahu cez bočný sed, aby nedošlo k zväčšeniu rozostupu brušných svalov (tzv. diastáze) a s tým spojeným problémom po tehotenstve.
 5. CVIKY NA POSILNENIE (A UVOĽNENIE) PANVOVÉHO DNA
  Svaly panvového dna musia počas tehotenstva zniesť nápor dieťaťa, placenty, plodovej vody atď. Tiež dostanú riadne zabrať pri pôrode. Aby to zvládli v pohode a aby nežiaduce následky po pôrode ako napríklad inkontitencia boli čo najmenšie a tiež aby zvládli tlak pri pôrode, je vhodné ich počas tehotenstva posilňovať i uvoľňovať pravidelným cvičením. Vhodné na to sú Kegelove cviky. Návod ako na ne nájdete napríklad tu.

  Ďalšou u nás populárnou možnosťou je cvičenie s Aniballom, malým balónikom, ktorý nafukujete a simulujete tak tlak pri pôrode. Cieľom nie je nafúknuť balónik na maximálny objem, ale vyskúšať si, aký tlak a v akých miestach bude pri pôrode a ako s ním pracovať. Cvičenie s Aniballom je vhodné až od 36. týždňa tehotenstva.

 6. VÝBER PORODNICE, PERSONÁLU A DOPROVODU K PORODU.
  Výbec pôrodnice sa rieši našťastie už dosť dlho pred pôrodom. Dnes sú dostupné rôzne zdroje a referencie, podľa ktorých si pôrodnicu vybrať. U všetkých pôrodníc však môžete nájsť dobré aj zlé referencie a v praxi zážitok z pôrodu a pobytu v pôrodnici závisí od toho, na koho zrovna narazíte a akú má zrovna náladu :)

  Ak nechcete toto nechať na náhodu, dá sa pôrodníka, prípadne pôrodnú asistentku či dulu vybrať a dohodnúť dopredu. Ja som si napríklad dohodla doktorku – pôrodníčku, ku ktorej som chodila aj na predpôrodné prehliadky. Som za to veľmi vďačná, že ma pri tejto dôležitej udalosti sprevádzala príjemná doktorka, ktorú som si vybrala, poznala som ju a dôverovala som jej a ona poznala mňa a moje tehotenstvo. A nemusela som sa báť na koho zrovna narazím, či pôrodnica nebude plná a nepošlú ma preč atď.

  Okrem doktorky ma pri pôrode sprevádzal môj manžel, a to bolo tiež skvelé. Každý otec, s ktorým som sa o jeho účasti pri pôrode rozprávala, to hodnotí ako veľmi silný a krásny zážitok.

 7. TEORETICKÁ PRÍPRAVA NA POROD.
  Aby ste vedeli čo a ako bude prebiehať a čo približne môžete očekávať, je fajn niečo si dopredu o pôrode prečítať alebo absolvovať predpôrodný kurz. My sme spolu s manželom absolvovali predpôrodnú prednášku v našej pôrodnici spojenú s prehliadkou pôrodných sál, takže sme v deň pôrodu už nešli do úplne neznámeho prostredia, čo bolo pre mňa veľmi príjemné.

 8. PRÍPRAVA TAŠKY DO PORODNICE.
  Tak toto je kapitola sama o sebe :) preto sa jej venujem v samostatnom článku.

 9. PRÍPRAVA NA PRVÉ DNI S BÁBATKOM.
  Okrem oddychovania a prípravy na pôrod je prínosné využiť čas pred pôrodom aj na prípravu na prvé dni s bábätkom.

  Pretože prvé dni s bábätkom môžu byť dosť náročné, obzvlášť v dobe pandémie, zhrnula som pre vás pár tipov ako sa na ne čo najlepšie pripraviť v krátkom sprievodcovi.

 10. ZMIERIŤ SA S TÝM, ŽE PRÍCHOD BÁBATKA NEMÁME POD KONTROLOU.
  Niekto si možno predstavuje pôrod bez epidurálu a nakoniec sa preň rozhodne, pretože prah bolesti bude mať nižší než očakával. Naopak, niekto možno čaká, že prostriedky na bolesť potrebovať bude, a nakoniec sa zaobíde bez nich. To sú veci, ktoré dopredu nevieme vôbec predpovedať a pripraviť sa na ne.

  Aj keď máte predstavu, ako by mal váš pôrod v ideálnom prípade prebiehať (môžete si napríklad o tom spísať pôrodný plán), pripravte sa na to, že nie vždy sú všetky okolnosti ideálne a váš pôrod môže prebiehať úplne inak.

  Aj keď to možno nebude ten pôrod, ktorý ste si vysnívali, bude to Váš pôrod a na jeho konci bude Vaše krásne bábätko, preto bude aj tak najkrajší :)) A presne taký aký mal byť.

A čo keď sa bábätku na svet nechce?

Existujú rôzne typy bábätiek. Niektoré sa na svet ponáhľajú a prekvapia v tej najnečakanejšej chvíli. Naopak, niektorým sa na svet vôbec nechce. Tak ako našej Laure, ktorej sa zjavne veľmi páčilo v jej bazéniku v mojom brušku a „uštedrila“ mi 9 dní navyše. Termín s veľkým T prišiel, ubehol, odišiel, ale Laura nejavila žiadne známky, že by sa jej chcelo von. Aj keď som robila možné a nemožné, aby som ju motivovala vyplávať na svet.

Ak sú vaše bábätká na tom podobne, rada sa s vami podelím o pár tipov na to, ako skúsiť ich príchod privolať. A ak sa to nepodarí, tak na to, ako si posledné dni tehotenstva vychutnať. Dozviete sa ich v pripravovanom článku.

Mama malej Laury a nadšená podporovateľka prístupu informovaného, intuitívneho, rešpektujúceho a hlavne pohodového rodičovstva. Autorka webu “Chilled parenthood”, na ktorom zdieľa praktické tipy a triky, dáta a odborné poznatky o živote s novorodencom a batoľaťom, aby cesta čerstvých rodičov bola jednoduchšia. Viac o mne sa dozviete tu
Komentáře
 1. Aneta napsal:

  Děkuji za super článek. O toto by se měla zajímat každá nastávající maminka. :)

  • Natália Križanová napsal:

   Ďakujeeeem Anet :) a 100% suhlasim! Pretoze to aku ma žena skusenost z porodu ovplyvni ďalších veľa vecí, od prvých dní s miminkom až po vzťah s dieťaťom, s partnerom a ďalšie. Takže ak sa dá na to trochu pripraviť, super! Sj keď samozrejme to nezaručí 100% úspešnosť, ale aspoň máš čisté svedomie, že si urobila všetko čo sa dalo ;)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.