Vitajte!

Volám sa Natália a som mama malej Laury. 

Do rodičovstva som vstúpila ako väčšina z nás - nič som netušila a musela som sa všetko rýchlo naučiť. A bez mučenia sa priznávam, že prvé dni boli riadny záhul. 

Preto som sa za posledné mesiace prehrýzala knihami, článkami, blogmi, výskumami a podcastami, aby som sa v "tom rodičovstve" zorientovala.  

Keďže na tejto ceste nie som zďaleka sama, rada by som túto "jízdu"  aspoň trochu zjednodušila ďalším nastávajúcim a čerstvým rodičom. A tak som zhrnula získané poznatky a praktické tipy a triky na tomto webe. Verím, že vám pomôže nájsť odpovede na vaše otázky a obavy, a ušetrí vám čas a nervy, ktoré sa vám v prvých dňoch rodičovstva zídu ;)  

Touto cestou ďakujem Laure, ktorá je hlavnou hviezdou a inšpiráciou tohto webu, a tatatatovi Daliborovi!

S Laurou je sranda. Hlavne ráno. Keď sa zobudí, je to ten najšťastnejší človek na svete. Kope nohami, chytá na čo dočiahne a škerí sa na mňa od ucha k uchu. A najnovšie džavoce "mamamamama". Najlepší budíček. Tak jej hneď odpustím aj to, že ma v noci zase X-krát zobudila. Aj čokoľvek ostatné. A spolu s ňou začínam každý deň s dobrou náladou. 

O nás

Sme taká obyčajná rodinka.

Natália. Mladosť strávila cestovaním po Európe s mažoretkami, turistikou po Slovensku a učením sa cudzích jazykov. Desať rokov pracovala ako konzultantka a pomáhala pro riešení zložitých problémov českej a austrálskej vláde. Napríklad ako vyrovnať platy žien a mužov či kde nájsť peniaze na dôchodky. 

Dalibor. Zdatný športovec. V mladosti bol poloprofesionálny lyžiar a spoluhráč Mareka Hamšíka. Dnes je loajálny zamestnanec nadnárodnej technologickej korporácie, príslušník rozrastajúcej sa skupiny otcov na homeoffice a občasný investor na burze (a.k.a. vie kedy kúpiť, nie vždy vie kedy predať ;)). 

Obaja pochádzajú z Banskej Bystrice a spoznali sa na koleji Blanice počas štúdia na Vysokej škole ekonomickej. Žijú viac ako desať rokov v Prahe s dvojročnou zastávkou na Bondi Beach v austrálskom Sydney. Sú vášniví cestovatelia, milovníci zdravej stravy a dobrých kníh. 

A ich happy baby Laura, ktorá sa k nim pridala v auguste 2020.  

Začiatky boli ťažké

Musím sa priznať, že nikdy som v pracovnom ani súkromnom živote nečelila tak zložitej situácií, akou bolo narodenie bábätka.

Hlavne prvé dni – v pôrodnici i doma – mi dali poriadne zabrať. Aj keď som sa na Laurin príchod poctivo pripravovala, skoro všetko mi z hlavy vyfučalo pri pôrode. Tiež som trochu čakala, že sa všetko podstatné dozviem v pôrodnici, ale omyl, malú mi priniesli bez akýchkoľvek inštrukcií.

Mala som milión otázok, ktoré ma pred pôrodom ani nenapadli. A na väčšinu som dostala niekoľko rôznych, často protichodných odpovedí, až som mala z toho poriadny chaos. V tej záplave emócií som si pripadala úplne bezradná a neschopná zastať rolu mamy. Zvládnem to vôbec? Budem dobrá mama? Budem schopná sa o tohto malého človiečika dobre postarať? A prečo stále plače a kričí?

Najskôr som s najrôznejšimi otázkami otravovala sestričky v pôrodnici, neskôr mamu, svokru, kamošky, ktoré už deti majú. Prečítala som desiatky kníh, výskumov, blogov a článkov o starostlivosti o dieťa, výchove a rodičovstve. S prístupom analytika som sa pokúsila v tom labyrinte informácií zorientovať, zhrnúť rôzne pohľady a možnosti a podať ich zrozumiteľne na jednom mieste.

Čo mi v prvých dňoch najviac pomohlo, bola "podporná sieť" odborníkov na rôzne oblasti od laktačnej poradkyne po fyzioterapeutku, ktoré sa ku mne (alebo ja k nim) šťastnou náhodou dostali. Vďaka nim a vďaka podpore mojich najbližších som sa v prvých dňoch a mesiacoch nezbláznila :)

Rodičovstvo je tá nadôležitejšia a najnáročnejšia práca, akú môže človek v živote mať. A napriek tomu nás na ňu nikto nepripraví, nevyškolí a nemáme ani potuchy, čo nás čaká. A z nejakého dôvodu sa očakáva, že ju budeme vedieť vykonávať prirodzene a všetko sa nám hneď podarí. Vo veľa situáciích však môžeme cítiť neistí a svoju neistotu tak chtiac-nechtiac premietať do svojich detí.

A preto som sa rozhodla spustiť tento web

"Chilled parenthood" je web pre rodičov, ktorí si rovnako ako my môžu pripadať v prvých chvíľach s bábätkom bezradní. Verte, že nie ste jediní.

Cieľom tohto webu je ponúknuť:

  • Odpovede na najčastejšie otázky a obavy nastávajúcich a čerstvých rodičov. Praktické rady, tipy a triky, ako zvládať prekérne situácie. Rozhovory s odborníkmi
  • Pravidelnú dávku inšpirácie - odkazy na projekty, weby, knihy a ďalšie zdroje bližšie sa venujúce kľúčovým témam
  • Príbehy zo života "prvorodičov"
  • Priestor pre zdieľanie skúseností a dojmov nastávajúcich a čerstvých rodičov

Príchod dieťaťa je nielen obrovskou zodpovednosťou, ale aj nepredstaviteľnou zmenou pre oboch rodičov i pre ich spoločný vzťah. Preto bude pozornosť venovaná aj týmto témam.

Cieľom "Chilled parenthood" nie je poskytnúť vyčerpávajúce odpovede ani odborný názor na všetky otázky spojené s rodičovstvom, ale ponúknuť základné informácie z pohľadu čerstvého rodiča. Tento web má slúžiť ako "rozcestník" k ďalším kvalitným zdrojom, ktoré sa zaoberajú jednotlivými tématami do hĺbky.

Verím, že na ňom nájdete dostatok informácií, vďaka ktorým si budete ako rodičia veriť, že to zvládnete. A aj viac nadhľadu, aby ste sa na tejto "jízde" nezbláznili. Aby ste boli aspoň trochu CHILLED PARENTS ;)