Ako sa nezblázniť počas pandémie (nielen) pri príchode bábätka

Povedzme si úprimne: Z pandémie nám už všetkým trochu hrabe. A to nielen v takých vypätých situáciách ako je narodenie bábätka. Preto je dnes dôležité myslieť na svoje mentálne zdravie. A v prípade čerstvých mám a otcov to platí dvojnásobne.

Vďaka zmenám v priebehu tehotenstva ženy zraniteľnejšie voči duševným chorobám. Negatívne dopady duševných chorôb majú vplyv na celkové zdravie ženy, čo môže mať priamy vplyv na plod alebo dieťa v podobe dlhodobých fyzických či psychických následkov. Preto je v tomto období dôležité venovať pozornosť starostlivosti o duševné zdravie a v prípade potreby vyhľadať podporu. Práve tá môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči zložitým životným okolnostiam a podporiť ženy v optimálnej starostlivosti o deti.

Pár nelichotivých štatistík:

  • 1 z 5 žien má nejaký typ perinatálnej nálady a úzkostnej poruchy (PMAD). Štatistiky sa líšia podľa krajín, ale ide o celosvetový problém. Medzi PMAD patria popôrodná depresia, popôrodná úzkosť, popôrodná obsedantno-kompulzívna porucha, popôrodná bipolárna porucha a popôrodná psychóza.
  • Ženy skrývajú svoje príznaky. Odhaduje sa, že 7 z 10 žien skrýva alebo bagatelizuje svoje príznaky. Bez porozumenia, podpory a liečby majú tieto duševné choroby zničujúci dopad na ženy a na ich partnerov a rodiny.
  • Rodinné duševné zdravie. Perinatálne psychické poruchy postihujú celú rodinu. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že asi u 1 z 10 oteckov sa v tomto období objaví depresia. Integrovaný prístup k duševnému zdraviu celej rodiny môže pomôcť obom rodičom prežiť popôrodné obdobie ako spokojná rodina.

Zdroj: https://wmmhday.postpartum.net/

Ako si môžeme pomôcť samy/i

Milé čerstvé mamy, nepodceňujte náročnosť prvých dní, týždňov a mesiacov a doprajte si oddych – zaslúžite si to! A otcovia, skúste v tomto období čo najviac pomôcť. Verte, že vaše žienky nikdy nezabudnú na to, ako ste ich v tomto dôležitom období podržali :) A tiež si doprajte oddych.

Sama patrím medzi ženy, ktoré nevedia oddychovať. Keď Laura na chvíľu zaspala, tak som si miesto oddychu vždy našla nejakú činnosť – pranie, žehlenie, upratovanie, študovanie článkov a kníh o starostlivosti o bábätko, on-line nakupovanie atď. Pravidlo „keď spí dieťa, spí aj mama“ som veľmi nepraktizovala. Cez deň som nespala vôbec. A v noci som spala zase dosť zle, lebo sa malá často budila, a kým som prišla na to, že netreba vymieňať plienku pri každom dojčení, ako mi zákerne poradili v pôrodnici, tak bolo každé zobudenie tak na pol hodiny.

Do toho som sa ešte stále zotavovala z pôrodu. Ale zároveň som mala pocit, že som v pohode. A tak som celkom logicky po dvoch týždňoch skončila v horúčkach. Podobnú skúsenosť majú aj viaceré kamarátky. Takže naozaj je dôležité spomaliť a dopriať si oddych.

Lenže ako som zistila, mnohí/mnohé nevieme, ako oddychovať. To je téma sama o sebe a nedá sa popísať na niekoľkých riadkoch. Každému totiž vyhovuje niečo iné – niekto si skvele oddýchne pri prechádzke či športe, iná
pri dobrej knihe, dobrom filme, ďalší zase pri stretnutí s priateľmi.

Dopriať si chvíle oddychu s malým bábätkom je celkom náročné, ale nie je to nemožné. Nižšie nájdete pár tipov na to ako a hlavne kedy si nájsť čas na relaxáciu v prvých dňoch:

  • Počas dojčenia – ktorého bude v prvých dňoch asi celkom veľa – sa môžete venovať najrôznejším relaxačným aktivitám od meditácie, počúvaniu podcastov, čítaniu knihy, vedomému dýchaniu či spánku.
  • Počas spánku bábätka – v prvých dňoch zvyknú spať bábätká celkom veľa – aj keď to nemusí byť pravidlom. Niekedy to môžu byť 2-3 hodiny vkuse, inokedy niekoľko 20-minútových spánkov. Dobré je nestráviť celý tento čas upratovaním či varením, ale práve naopak využiť ho na oddych.

Skúste sa zamyslieť, aké aktivity vás upokoja a pomôžu vám zrelaxovať sa, a vedome ich začleňte do svojho dňa. Už jeden či dva 20-minútové bloky relaxačných činností denne dokážu skvele nakopnúť a dobiť baterky.

  • Prechádzky – sú relaxačná aktivita sama o sebe (za predpokladu, že bábätko spí – ale to malé bábätká našťastie zvyknú – niektorým sa páči v kočíku, iné si zase rady pospia v nosiči). Ak ich ešte spojíte s rozhovorom s partnerom, stretnutím s kamarátmi, návštevou obľúbeného parku či vypočutím si podcastu, môžu sa veľmi ľahko stať najpríjemnejšou časťou vášho dňa. Skvelé je nájsť si niekoľko trás, ktoré budete obmieňať, aby ste nechodili stále dookola.
  • Cvičenie – fyzická aktivita regeneruje telo aj ducha. Pre mamy po pôrode platí, že to počas šestonedelia netreba
    s cvičením preháňať. Sú ale jednoduché cviky, ktoré sú naopak prospešné a pomáhajú zregenerovať telo po pôrode. Spýtajte sa na ne už v pôrodnici.
  • Čas pre seba („me time“) – je extrémne dôležité nájsť si aspoň polhodinu – hodinu denne len pre seba. Pretože aj keď svoje bábätko milujete, je veľmi náročné byť s ním nonstop 24 hodín denne. Ak sa to nepodarí počas spánku dieťaťa, môže sa o dieťatko v tomto času postarať otec. Najlepšie je stanoviť si každý deň rovnaký čas. Je len na vás, ako tento čas využijete. Tiež otcovia by nemali zabúdať nájsť si popri práci a času s rodinkou čas len pre seba na oddych.
  • Čas pre partnera – aj keď ste sa stali rodičmi, nenechajte sa touto novou rolou úplne pohltiť, a nezabúdajte byť jeden pre druhého partnerom. Skúste si nájsť čas stráviť aspoň chvíľu vo dvojici, budujte vzťah a bavte sa aj o iných veciach ako o dieťatku.

Pozor! Ak si nepremyslíte, aké relaxačné aktivity by ste chceli do svojho dňa začleniť, môže sa vám veľmi ľahko tak ako mne stať, že všetky voľné chvíle strávite upratovaním, žehlením, varením alebo scrollovaním na telefóne. A bude sa vám zdať, že nemáte čas vôbec si oddýchnuť, aj keď by ste si ten čas mohli nájsť.

Ak zistíte, že je na vás v prvých dňoch emócií a všetkého priveľa, trápi vás depresia, popôrodná úzkosť alebo máte pocity, ktorým nerozumiete, čo je po narodení dieťatka úplne normálne, nebojte sa obrátiť sa na psychológa. Tiež už dnes poskytujú poradenstvo on-line (napríklad terap.io). Ak neviete, na koho sa obrátiť, kontaktujte ma a rada vás nasmerujem.

Mama malej Laury a nadšená podporovateľka prístupu informovaného, intuitívneho, rešpektujúceho a hlavne pohodového rodičovstva. Autorka webu “Chilled parenthood”, na ktorom zdieľa praktické tipy a triky, dáta a odborné poznatky o živote s novorodencom a batoľaťom, aby cesta čerstvých rodičov bola jednoduchšia. Viac o mne sa dozviete tu
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.