Týždeň v Slovinsku s bábätkom

Slovinskom sme prechádzali už toľkokrát, ale nikdy sme sa tam nezastavili… napadlo nás to až teraz, vlastne len vďaka tomu, že sme mali týždeň dovolenky navyše (teda Dali, moja dovolenka je momentálne neobmedzená ;)) a potrebovali sme si spraviť prestávku na dlhej ceste do Chorvátska kvôli Laure (takže diiiky Lauri! ;))

Noo a boli sme nadšení. Lebo Slovinsko je FAKT nádherné! A to sme ani zďaleka nestihli všetko.

Hlavnými výhodami Slovinska na cestovanie (nielen) s deťmi sú:

  • Rozumná dojazdová vzdialenosť – za 6 hodín ste z Prahy na jazere Bled
  • Z jedného alebo max. dvoch miest môžete spoznávať celú krajinu. My sme ako našu “základňu” zvolili jazero Bled vďaka jeho centrálnej polohe. Všetko čo sme chceli vidieť bolo odtiaľ vzdialené 30 minút až dve hodiny.
  • V tak malej krajine nájdete všetko od brutálnych hôr (Julské Alpy) plných super túr, jazier a vodopádov cez coolové mestá (Ljubljana, Piraň) po morské pobrežie (síce miniatúrne, ale je tam!!)
  • Na cestovanie s deťmi je ako stvorené. Je tam veľa miest, ktoré sa dajú navštíviť s kočíkom, alebo krátkych túr na nosič či vak.
  • Okrem nádhernej prírody sú v Slovinsku asi tí najpohostinnejší ľudia, s akými sme sa stretli. Aj tí spravili z nášho pobytu super zážitok. Na airbnb je samozrejmosťou welcome drink; keď sme nemali hotovosť na zaplatenie v obchode tak nám povedali, nech prídeme zaplatiť zajtra, a tak :)

Nevýhody: Asi jednou nevýhodou sú dosť vysoké ceny. Za obed sme nechali od 11eur za čevapčiči vo fast foode na parkovisku po 20eur za lanýžové cestoviny v luxusnej reštauráciii. Čakali sme cenovú hladinu ako na Balkáne, ale bolo to skôr Rakúsko. Zase aj kvalita služieb, ubytovaní, jedla a atrakcií tomu odpovedala :)

Čo sa dá vidieť za týždeň s bábätkom?

My sme si chceli hlavne oddýchnuť, a tak sme išli „na pohodu“ a nikam sme sa neponáhľali. A vlastne sme ani nemali jasný plán, čo všetko by sme chceli stihnúť. Nakoniec sa nám toho podarilo celkom dosť a videli sme tie naj miesta Slovinska.

Jazero Bled – nádherné jazero s kostolom na ostrove v strede jazera netreba nikomu predstavovať. Mestečko pri jazere je trochu turisticko-gýčové, ale nie je to žiadne Las Vegas, skôr taký Karlštejn :) Jazero sa dá v pohode obísť dookola aj s kočíkom za 2 hodiny. Môžete si tiež užiť super výhľad z hradu alebo si vyliezť na neďaleké kopce. Na ostrov sa dá doplaviť loďkou – buď klasickou turistickou, alebo si prenajať súkromnú a zaveslovať si tam. Super relax sme si užili na plážičkách pozdĺž jazera, dali sme si raňajky a večer pivo vo Vile XX. Z reštaurácií môžem doporučiť Old House Bled, kde sme si dali skvelé lokálne halušky plnené domácim syrom, či luxusnejšiu Sova restaurant na brehu jazera.

Vintgar gorge (Soutěska/Tiesňava Vintgar) nachádzajúca sa neďaleko od jazera Bled bola určite jedným z najkrajších miest, ktoré sme navštívili. Je to príjemná asi 30-minútová prechádzka prekrásnym kaňonom, na ktorého konci je vodopád a chata. Naspäť sa dá ísť to istou cestou, strmšou cestou (Steep side) alebo dlhšou obchádzkou s krásnymi výhľadmi na slovinskú krajinu. My sme si vybrali dlhšiu trasu s výhľadom, na ktorej bola asi v polceste príjemná chata aj s detským ihriskom, väčšinou však bola po slnku. Cesta tiesňavou nie je vhodná na kočík, ale na nosič alebo turistický ruksak s bábätkom je ako stvorená. Pre nás to bola prvá „vážnejšia“ túra s Laurou v ruksaku, a veľmi sa jej v ňom páčilo. Dokonca ju hneď po pár minuátach uspala valiaca sa voda, a celú cestu tam vo vaku prespala :)

Bohinjské jazero nachádzajúce sa asi 30 minút od Bledu bolo také nádherné, že sme pri ňom strávili hneď tri dni :D Okrem povaľovania sa na pláži – našli sme asi tri, z ktorých bola každý iná a každá veľmi príjemná (jedna trávnatá, druhá v lesíku a tretia hneď pri moste pri malom móle), otužovania sa v asi 12 stupňovej vode, paddleboardovania sme si spravili aj skvelé prechádzky. Najskôr sme chceli obísť jazero (cca 12km), ale Laura štrajkovala, tak sa nám podarilo pár kilometrov z jednej aj z druhej strany.

Okrem prechádzok okolo jazera sú tu aj dve skvelé mini túry – jedna na vodopád Savica (asi 2km) a druhá po korytice rieky Mostnica z dedinky Stará Fužina (my sme prešli asi 5km, dá sa ale dôjsť aj ďalej, až k niektorej z horských chát). Inak dedinka Stará Fužina je fakt prekrásna a ak by sme sem zavítali ešte raz, určite by sme hľadali ubytovanie práve tu.

Keďže Bohinjské jazero sa nachádza priamo pod Julskými Alpami, viacero horských túr začína práve tu – napríklad aj južná trasa na Trigav cez údolie siedmich jazier (tú sme tentoraz z pochopiteľných dôvodov neabsolvovali :D). Od Bohinjského jazera sa dá ísť lanovkou na Vogel, ktoré je populárnym slovinským lyžiarskym strediskom.

Jeden deň sme si po povaľovaní sa pri Bohinskom jazere urobili väčšiu akciu a vydali sme sa cez Krajnskú Goru (tiež lyžiarske stredisko neďaleko rakúskych hraníc, kde sa jazdí svetový pohár), priesmyk Vršič do údolia rieky Soča, kde sa nachádzajú malebné dedinky Trenta a Bovec.

Bol to celkom náročný celodenný výlet, aj keď sme neprešli extrémnu vzdialenosť, cesta jedným smerom trvala asi 2 hodiny. Najskôr sme navštívili nádherné (síce umelov vybudované, ale nevadíí) jazero Jasna v Krajnské Gore, kde sme si dali povestnú slovinskú dobrotu Kremšnita. Dali sme si prechádzku okolo jazera (v pohode zvládnuteľné s kočíkom, tak na 20 minút), Dali sa schladil a vydali sme sa na cestu cez horský priesmyk Vršič.

Priesmyk Vršič je „šoférskym rajom“. Medzi horami sa kľukatí 50 serpentín, asi polovica hore a druhá dole. Je to naozaj nádherné!! Ale užívali sme si tak prvých 20 :D zvyšných 30 sa nám už poriadne dvíhal kufor. Našťastie Laura spala a zobudila sa až na druhej strane ;) za to cesta na späť bola o to horšia, už bola hore a spať sa jej vôbec nechcelo, zachránil nás až Miro Jaroš. Škoda len, že signál miestami vypadával ;)

Dedinka Bovec je strediskom adrenalínových športov. Keďže sme ich nepodnikali, navštívili sme aspoň vodopád Virje a poobdivovali nádherne tyrkysovú rieku Soča. Dá sa tiež navštíviť vodopád Boka, prameň rieky Soča, prípadne si dať nejakú kratšiu túru.

Našou poslednou zastávkou bola Ľubľana. Chvíľu sme premýšľali, či tam zavítať, lebo sa nám po týždni v nádhernej prírode do mesta nechcelo, ale nakoniec sme boli veľmi radi, že sme ju neobišli. Je to totiž nádherné mesto s atmosférou podobnou Budapešti či Belehradu. Pozdĺž rieky Ljubljanica ja kanál s množstvom reštaurácií, barov, zmrzlinární a pekných námestíčiek a trhov. My sme si vybrali reštauráciu Most a dali sme si výýborné cestoviny s lanýžami a hovädzinou.

Okrem zastáviek na našej je v Slovinsku aj krásné, síce krátke, pobrežie, na ktorom sa nachádzajú malebné mestá ako Piran či Portorož. Tie sme však už nestihli navštíviť, ale počuli sme na ne samú chválu.

Pár tipov na záver

  • Pri návšteve Slovinska rozhodne nezabudnite ochutnať slovinskú dobrotu Kremšnita
  • Vychnutávajte si slovinskú pohostinnosť
  • Slovinské jazerá sú skvelým miestom na otužovanie! Nezabudnite si preto pribaliť plavky, uterák, hrošiu kožu a poriadnu dávku odvahy ;)
  • Pokiaľ je to možné, cestujte mimo sezónu. Vyhnete sa davom a teplu, ktoré je síce v horách či pri jazerách vždy o pár stupňov miernejšie, preto je Slovinsko ideálna destinácia aj v horúcom lete
  • Ak uvažujete nad ideálnym miestom na ubytovanie pre rodinku, odporúčam Happy Place near Bled, ktoré sa nachádza v dedinke Bohinjska Bela asi 3km od jazera Bled. Mali sme v pláne byť tu tri noci, nakoniec sme zostali celý týždeň. Mali sme tu krásne ubytovanie, vlastnú sauna!, parkovanie, záhradu na posedenie pri kávičke, dostali sme víno a džem na uvítanie. A najlepší boli majitelia Darja a Sašo, ktorí boli vo všetkom veľmi nápomocní, dokonca nám objednali antigénový test u svojej zubárky, ktorý sme potrebovali na ďalšiu cestu do Chorvátska ;)

Ak vás cestovanie po Slovinsku zaujalo, doporučujem tiež navštíviť stránky či profil objevuj-slovinsko, kde nájdete kopu ďalšej inšpirácie.

Tak sa majte pekne, užite si leto či už v Slovinsku alebo kamkoľvek vás nohy zavedú!

Mama malej Laury a nadšená podporovateľka prístupu informovaného, intuitívneho, rešpektujúceho a hlavne pohodového rodičovstva. Autorka webu “Chilled parenthood”, na ktorom zdieľa praktické tipy a triky, dáta a odborné poznatky o živote s novorodencom a batoľaťom, aby cesta čerstvých rodičov bola jednoduchšia. Viac o mne sa dozviete tu
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.