Túto otázku dostane väčšina nastávajúcich mám asi miliónkrát…
Ale čo si vlastne zbaliť?
A čo zbaliť bábätku?
Čo v pôrodnici dostanem a čo nie?
Kedy sa zbaliť?
A do čoho?
Internet je plný zoznamov do pôrodnice obsahujúcich prehľad nevyhnutých kúskov. Nájdete v nich všetko potrebné a užitočné, ale už nie to, čo vás poteší a čo si zbaliť na záchranu ťažkých chvíľ a spríjemnenie nemocničnej atmosféry.
Ale začnime od začiatku.
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná – niekto doporučuje pripraviť sa radšej skôr, okolo 28. týždňa alebo začiatku tretieho trimestra. Podľa iných zdrojov postačí niekedy okolo 36. týždňa.
Ja som mala tašku zbalenú približne od šiesteho mesiaca. Veď… človek nikdy nevie. Odvtedy sme ju nosili v kufri auta skoro tri mesiace. A každý týždeň – dva som ju priebežne vybaľovala a prebaľovala. A viete čo? Celkom mi to prinieslo pokoj na duši. Že už som aspoň v niečom pripravená.
„Niekedy je menej viac“ v tomto prípade podľa mňa neplatí. Zbaľte si všetko, čo potrebujete, aby ste boli v kľude. Ja by som si napríklad teraz zbalila aspoň desať Kofíl. Nemala som ani jednu. Lebo to nebolo na zozname…
A keďže som tak trochu minimalistka, snažila som sa toho pobaliť čo najmenej. Veď tam idem len na tri dni, nie? Áno, lenže aké tri dni! Nakoniec to dopadlo tak, že som každý deň volala manželovi, čo všetko mi má ešte doniesť, a inštruovala ho, kde to doma nájde.
Určite si teda zbaľte všetky tie veci, ktoré sú na zoznamoch. Napríklad tu. Hlavne nezabudnite na rôzne papierovačky – tehotenský preukaz, bez toho Vás snáď ani nepustia na sál ;), sobášny list a ďalšie formality.
Z oblečenia Vám stačia vlastne iba nočné košele, kojacie podprsenky, župan a sieťované nohavičky. A protišmykové omývateľné prezúvky. Protišmykové, aby ste sa nerozbili v sprche.
Nočné košele. Vezmite si ich veľa. Píšu, že aspoň tri. Podľa mňa – radšej päť. Prečo? No jednu na pôrodný sál – väčšinou môžete mať svoju, nie erárnu nemocničnú sexi košieľku. Doporučujem túto možnosť využiť, budete sa cítiť príjemnejšie. Tak to je jedna. Tú si už potom asi neoblečiete (možno už nikdy). No a potom na každý deň jednu. Lebo po takom pôrode je človek stále taký nejaký upotený a smradľavý. Plus jednu do rezervy, ak by staré dobré pôrodnícke vložky neodviedli svoju prácu. Najlepšie sú špeciálne kojacie nočné košele, ktoré sa dajú rôzne rozopínať, alebo košele s veľkým výstrihom. Ak budete mať šťastie a budete rodiť v 35 stupňoch ako ja, postačia Vám klasické nočné košele na ramienka.
A prečo nočné košele, a nie pyžamo? Taká nočná košela lepšie vetrá. A ako mi povedala jedna milá sestrička: „Na podvozek je nejlepší vzduch a voda.“
Kojacie podprsenky. To je tiež fajn vec. Skúste pogoogliť a celkom sa pobavíte, že niečo takéto budete nosiť najbližší kto vie aký dlhý čas. Vyrábajú ich s rôznymi patentami na rozopínanie. Ak ich nemáte v pláne nakupovať, nevadí, zaobídete sa aj s klasickými. Akurát sa pripravte na to, že Vaše milované podprsenky dosť pravdepodobne zničíte. Takže radšej zoberte tie menej milované. A tiež si ich pre istotu zbaľte viac – tak 2-3.
A prečo vlastne potrebujem podprsenku, keď tam budem nonstop v nočnej košeli? No, je to z čisto praktického dôvodu – keď sa Vám začne tvoriť mlieko, hlavne v prvých dňoch budete mať pocit, že Vaše prsia vážia tak sto kíl. Takže aby ste aspoň trochu pomohli grativácii, taká podprsenka pomôže. Vaše budúce ja… a Váš partner… Vám za to poďakujú. Tiež je možné, že Vám začne mlieko tiecť rovno prúdom, preto si pre istotu zbaľte jeden balík vložiek do podprsenky. Napríklad ja som ich ale vôbec nepotrebovala, tak ich nenakupujte zbytočne veľa.
Z kúskov na oblečenie ešte určite spomeniem župan, najlepšie taký, ktorý je veľmi príjemný aj bez nočnej košele a uľahčí vám kontakt „kože na kožu“ (skin-to-skin), ktorý bude bábätko milovať. V zimných mesiacoch sa môžu hodiť aj pyžamové nohavice – najlepšie voľné (z dôvodu uvedeného vyššie) a ponožky, ale na oddelení šestinedelia býva zpravidla kvôli novorodencom pekne teplúčko.
Uteráky. Na rozdiel od hotelov v pôrodnici na moje počudovanie uteráky nerozdávajú. Je fajn zbaliť si ich hneď niekoľko. Jeden na pôrod, a aspoň dva-tri na ďalší pobyt. Alebo kľudne aj viac. Pretože v prvých dňoch je najväčším pôžitkom sprcha. Na intímne partie je vhodné mať samostatný uterák, pretože po pôrode sa z tela vyplavujú rôzne veci nazývané „ostatky“, ktoré môžu byť infekčné.
Kozmetika. Kozmetika pre dospelých je opäť niečo, čo v pôrodnici len tak nerozdávajú. Naopak, pre bábätko dostanete zpravidla všetko potrebné. Ja som si zbalila všetko, čo si bežne balím na cesty, hlavne sprcháč, šampón, zubnú kefku a pastu. Nad rámec bežnej kozmetiky zmienim krém na popraskané bradavky, opäť pre istotu, ak by ste ho náhodou potrebovali. A ak nebudete, môžete ho posunúť ďalej. Ja som mala „podedených“ hneď niekoľko, najviac odporúčaní som dostala na „Nipple balm Naty“, nakoniec som ho nepoužila.
Jedlo a pitie. Tak na toto som napríklad vôbec nemyslela. Strava v mojej pôrodnici bola našťastie výborná, ale nemusí to tak byť vždy. A keďže sa pôrod svojím energetickým výdajom prirovnáva k výstupu na Mt. Everest, je fajn pribaliť si nejaké trvanlivé vysokoenergetické potraviny – napríklad proteinové tyčinky, hroznový cukor či ovocie. Ja som mala zbalených asi desať proteinových tyčiniek – k pôrodu a hlavne pre manžela – keďže bol však môj pôrod veľmi rýchly, všetky mi zostali a mohla som ich mlsať ďalšie tri dni.
Skvelou vychytávkou špeciálne pre ženy po pôrode je popôrodný vankúš / koleso. Je to taký vankúš naplnený guličkami s otvorom v strede, ktorý spríjemní sedenie v dňoch po pôrode maminkám s popôrodnými zraneniami. V lepšom prípade ho vôbec nebudete potrebovať a môžete ho posunúť kamarátke.
Nezabudnite si samozrejme zbaliť veci podľa Vašej potreby, ako napríklad okuliare / kontaktné šošovky, lieky, a samozrejme mobil (s neobmedzeným množstvom dát ;) a nabíjačku.
Veci pre bábätko. Tak tu sa riaďte odporúčaniami Vašej pôrodnice. Tá moja napríklad mala všetko k dispozícií – od krémikov a olejíčkov až po oblečenie – a jediné, čo som mala priniesť boli plienky (najmenšej veľkosti), jednorázové podložky a oblečenie na cestu domov. Ale aj plienky a podložky tam v prípade potreby mali. Viac o tom, aké oblečenie je naj pre novorodencov a prečo nenakupovať hlady detských vecičiek dopredu, sa dozviete v pripravovanom e-booku.
A nakoniec to najdôležitejšie…
Okrem bežných vecí na zoznamoch do pôrodnice som sa pokúsila predstaviť si (alebo ak chcete vizualizovať), aké budú asi prvé dni s bábätkom, a aké budú moje individuálne potreby, a pripravila som si pár vecí, ktoré mi v prvých dňoch pomohli. Toto sú moje top tri:
Skúste sa zamyslieť aj vy nad tým, čo vám pomôže ukľudniť sa a čo vám dodá energiu a pocit domova. Obľúbená kniha? Obľúbené tričko? Fotografia? Hudba? Verím, že vám to v prvých dňoch a stresujúcich chvíľkach pomôže.
Niekde som čítala odporúčenia zbaliť si toaletný papier. Tak ten našťasie v mojej pôrodnici mali.
A tiež tam mali nekonečnú zásobu popôrodných vložiek
Odpovede na túto otázku a viac tipov a trikov na prípravu na pobyt do pôrodnice sa dozviete v pripravovanom e-booku.
A ak aspoň trochu možete, zbaľte si do pôrodnice aj chlapa. Je to super. Viac o tom už v ďalšom článku.