Čo robiť s bábätkami a malými deťmi počas dlhých zimných dní

Leto je dávno za nami – dokonca aj to babie, ktoré malo tento rok tiež niekoľko vĺn – a s ním aj dni, ktoré sme trávili od rána do večera vonku. Dni sa skracujú a časový posun tomu vôbec nepomohol. Aj opadané lístie už pomaly stratilo svoje krásne farby, ktoré nám spríjemňovali posledné týždne a mesiace. Prituhuje a prišiel čas natiahnuť zimné kabáty, čiapky, rukavice, overaly a vytiahnuť fusaky.

Ale viete čo? Ja sa na tieto chvíle celkom úprimne teším. Síce to znamená, že budeme menej času tráviť vonku a na čerstvom vzduchu, ale zase konečne spomalíme, budeme mať viac času, môžeme sa venovať aktivitám, ktoré sme dlho odkladali, vychutnávať si teplo domova a zapojiť fantáziu a vymýšľať nové zábavné činnosti.

Aj keď máme s bábätkami a malými deťmi vždy plné ruky práce, niekedy môžeme mať pocit, že dni sú rovnaké
a stereotypné…. a je celkom normálne, že sa začneme nudiť :) Ja teda nie som výnimka, a preto sa snažím vymýšľať si nové aktivity a činnosti, aby sme sa spolu zabavili a spoločný čas si užili. V tomto článku sa s vami podelím o pár tipov, ako si krátim dlhé sychravé dni s aktuálne 15-mesačnou dcérkou a ako som sa dá skrátiť si tieto chvíle s bábätkom.

10 zábavných aktivít na dlhé jesenné a zimné dni s bábätkami a malými deťmi

🤹‍♀️
  1. Domáca diskotéka – deti milujú pohyb a hudbu. Zapneme si hudbu, vyšaláme sa a vytancujeme sa a hneď máme lepšiu náladu a vytrasieme zo seba zlé emócie. Podobný účinok má skákanie na trampolíne.
  2. Baby talks a zrkadlenie – s deťmi môžeme komunikovať, interakovať a napodobňovať ich už od narodenia. Už malé bábätká totiž rady skúmajú a napodobňujú náš výraz tváre, zvuky a gestá. Väčším deťom zase komunikácia a sledovanie našich pier pomáha pri učení sa nových slov a celkovo podporuje vzťah a dôveru. Ak vás zaujíma viac o tom, ako podporiť vývin reči, odporúčam skvelý instagramový profil Logomamky.
  3. Prekážková dráha – pripravte deckám rôzne prekážky (samozrejme bezpečné). Či už to bude profesionálny indoor baby gym, skákací hrad, tunel z Lidlu, matrace a epedy, detičky sa vybehajú a vybláznia a bude sa im lepšie spinkať.
  4. Hry a hračky – deti nepotrebujú veľa hračiek, často stačia hračky vlastnej výroby (super tipy má napríklad Mámou hravě) či bežné predmety. U nás bolo napríklad najzábavnejšou „hračkou“ zrkadlo. Už asi pol roka sú obľúbenou hračkou kocky, z ktorých staviame (a ešte radšej rúcame) veže. Skvelé sú tiež senzorické hračky (u nás ich vyrábajú napríklad Mámy v rejži), rôzne kreatívne sety (podľa veku) a Montessori vecičky (napríklad montessori_aktivity alebo montessori_sense). Skúste zistiť alebo pozorovať, aká činnosť aktuálne vaše dieťa najviac baví, a tú mu doprajte. A nehnevajte sa, ak napríklad nájdete počmárané steny či vyliate poháre, pretože to je tiež súčasť objavovania a cvičenia novo-nadobudnutých schopností :)
  5. Tvorenie – kreslenie, maľovanie, plastelína… Inšpiráciu môžete čerpať napríklad u Formela_a_Messyplay alebo Aktivity pro děti a tvoření s Johankou.
  6. Zapájanie detí do bežných činností a učenie ich samostatnosti – asi ste už počuli, že je dôležité učiť deti základné činnosti ako napríklad upratovanie hračiek, utieranie vyliatej vody apod. už od malička (aj keď nám to dá niekedy poriadne zabrať). Ja sa o to pokúšam každý deň – napríklad po obede dám jednu handru Laure, a utierame bordel spoločne :) Ak vás zaujíma viac o tom, prečo a ako budovať samostatnosť detí, odporúčam profil Anety Štěpánkové, průvodkyně výchovou k samostatnému, zodpovědnému a spokojenému dítěti.
  7. Čítanie – nikdy nie je skoro začať čítať, alebo na začiatku ukazovať obrázky. Čítanie už od ranného veku učí deti jazyku a mysleniu, rozširuje slovnú ásobu a podporuje predstavivosť, a naviac pomáha utvárať puto medzi rodičom a dieťaťom. Ja mám najradšej knihy od vydavateľstva SVOJTKA, ktoré ponúka knihy prispôsobené pre najmenších, dotykové knihy, knihy s vôňami či zvukové knihy.
  8. Hra na hudobný nástroj – deti milujú hru na hudobné nástroje a objavovanie rôznych zvukov. Hudobné nástroje nemusia byť nijak sofistikované, môžu to byť napríklad drevené varešky či zvonček, bubienok, xylofon. Mne sa páči výber nástrojov na stránke samostatne-dite.cz.
  9. Meditácia – je super spôsob, ako si vyčistiť hlavu a ukľudniť emócie. Ak samé meditujete alebo sa chystáte do meditácie pustiť, môžete do tejto aktivity zapojiť aj deti! Viac o meditácii – aj meditácii s deťmi – sa dozviete napríklad na blogu alebo Terezy Kramerovej, ktoré obe vytvorili knihy meditačných rozprávok a meditácie pre deti.
  10. Zapájanie detí do činností, ktoré máme radi – Proste robte to, čo máte sami radi, a deti si to s vami užijú!  

Teším sa, že máme v zime viac času, aby sme deťom naslúchali, komunikovali s nimi, ukazovali im nové veci a zisťovali, čo ich baví. Možno sa naše deti naučia v zime nové slová. Možno sa s nimi začneme rozprávať po anglicky. Možno sa naučia ukazovať a napodobňovať všetky zvieratká. Čokoľvek to bude, bude ich to neuveriteľne baviť.

Stále môžete ísť von

Aj keď je to menej pohodlné a pravdepodobne nebudete tráviť vonku toľko času ako v lete, stále je pobyt na čerstvom vzduchu dôležitý! Pre posilňovanie imunity sa odporúča stráviť každý deň aspoň hodinu vonku v akomkoľvek počasí vonku (viac tipov na posilňovanie imunity nájdete tu). O benefitoch trávenia času vonku píše aj Zuzka zo spinkajbábo vo svojom nedávnom poste.

Takže – dobre oblečte seba aj dieťatko, vezmite gumáky, nepremokavé oblečenie a pršiplášť, a hor sa na precházku či obrážať detské ihriská! Keď už skutočne počasie nedovolí, môžete nájsť kaviareň (najlepšie s detským kútikom) a dopriať si teplú kávu či čokoládu.

Tiež môžete aj s deťmi vyraziť za kultúrou a navštíviť múzeá, galérie, kiná atď., ktoré majú často program pre deti.

Nezabúdajte na seba!

Toto musím zapakovať, pretože neviem ako vy, ale ja na to neustále zabúdam a musím si to pripomínať…
Venujte čas sebe, oddychujte a robte to čo máte rady! A kedy? Najlepšie počas denných spánkov. Vtedy sa vrhnúť do vlastných aktivít, a nie do upratovania, varenia apod. To sú činnosti, ktoré sa dajú robiť s dieťaťom po boku – väčšie deti vám dokonca pri tom môžu pomôcť a naviac sa tým veľa naučí a podporíte jeho samostatnosť. Viac o tom sa dozviete v trojdňovej výzve „Samostatnost začíná v kuchyni“ Anety Štěpánkovej, ktorá začína už dnes!

No a čo teda robiť pre seba? Ako je najlepšie dobíjať si baterky? Každý podľa vlastného gusta. Pre niekoho je naj vyložiť si nohy a prečítať si obľúbenú knihu či pozrieť film, iné preferujú aktívny oddych v podobe športu, umeleckejšie a kreatívne duše zase napríklad maľovanie, šitie, písanie atď. Ak vás zaujíma, aké metódy využívajú najčastejšie na odreagovanie sa české a slovenské maminky, pozrite sa na výsledky prieskumu.

Neviem ako vám, ale mne na materskej a rodičovskej chýba intelektuálna činnost a zapojenie mozgových závitov. Rada preto využívam tento čas na vzdelávanie sa. Skvelým spôsobom je napríklad učenie sa cudzích jazykov – či už oprášenie tých, ktoré ste dlho nepoužívali alebo pustenie sa do nových. Je viacero spôsobov, ako sa jazyky učiť na materskej a s dieťaťom – napríklad každý deň po malých krôčikoch s aplikáciou Duolingo (odporúča Zuzka z growtrails), čítaním kníh alebo absolvovaním on-line kurzu. Existujú dokonca aj kurzy prispôsobené špeciálne mamám na materskej – mňa oslovila táto super baba Franina na materské, ktorá učí francúzštinu.

Tiež sa môžete v tomto období pustiť do činností, ktoré ste dlho odkladali a nemali ste na ne čas, ako napríklad pretriedenie fotiek či zostrihanie videí z dovolenky (samozrejme, ak máte na to chuť). Ďalšou super činnosťou, ktorú v týchto dňoch milujem, je plánovanie – hlavne dovoleniek. Do tejto aktivity môžete zapojiť aj deti, tak ako to robí aj detská psychologička Jana Kubíčková.

Ako si dobíjam baterky ja? Na materskej som sa podobne ako asi väčšina čerstých mám vo veľkom pustila do počúvania podcastov. „Ujíždím“ si na podcastoch o rodičovstve. Moje najobľúbenejšie nájdete na mojom instagramovom profile v highlightoch. Okrem toho rada tvorím a píšem, a preto som sa pustila do písania tohoto blogu a ebookov o rodičovstve. Tiež rada čítam a maľujem – už dávnejšie som prepadla maľovaniu podľa čísel (tiež skvelý darček pre viacerých členov rodiny). Najradšej mám prepojenie kreatívnej či oddychovej činnosti s niečím užitočným. Nedávno ma napríklad zaujalo tutulu_cz, ktorí vám pošlú set na ušitie krásnych bábik, ktoré môžete darovať svojmu dietku alebo kamarátom. A v neposlednom rade sa snažím tráviť viac času osamote s manželom, pretože ako to asi poznáte, po narodení dieťaťa sú spoločné chvíle vo dvojici veľmi vzácne.

Verím, že vás tento článok inšpiroval k novým aktivitám a pomôže vám spríjemniť pochmúrne a upršané dni.


 

Mama malej Laury a nadšená podporovateľka prístupu informovaného, intuitívneho, rešpektujúceho a hlavne pohodového rodičovstva. Autorka webu “Chilled parenthood”, na ktorom zdieľa praktické tipy a triky, dáta a odborné poznatky o živote s novorodencom a batoľaťom, aby cesta čerstvých rodičov bola jednoduchšia. Viac o mne sa dozviete tu
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.