Pri nedávnej návšteve pediatričky som sa začítala do brožúrky o imunite bábätiek. Mimo iného som sa dozvedela, že kojenci vo veku 6-12 mesiacov až do predškolského veku zvyknú byť prechladnutí 6-8x do roka!! To fakt? Veď to sú potom chorí stále… to bolo to prvé čo ma v tejto súvislosti napadlo. A asi to naozaj tak bude. Veď decká kamarátov, ktoré už chodia do jasličiek či školky, sú choré naozaj často.
Nechcem vás týmto strašiť, práve naopak! Je úplne normálne, že sa so soplíkom či kašľom u vášho bábätka ako rodičia stretnete, a je dobré byť na túto situáciu pripravení. A existuje tiež niekoľko spôsobov, ako imunitu bábätiek a detí posilňovať, aby boli choré čo najmenej.
My už máme prvé aj pár ďalších prechladnutí za sebou. Dnes ich už zvládame v pohode a ešte sa pri tom aj zabavíme. Laura sa dokonca naučila sama si vysávať nos a potom si za skvelý výkon zatlieskať. Nebojuje a nevypľúva sirup na kašeľ či kvapky ako na začiatku. Podarilo sa nám nájsť si efektívnych pomocníkov a spôsoby, ako sa aj v tejto nepríjemnej situácií zabaviť.
Vždy to ale tak nebolo. Pri vysávaní nosa plakala, kričala, metala sa a akékoľvek hoci chutné kvapky a sirupy vypľúvala. Vôbec ju to nebavilo, a ani nás. A hlavne sme pri prvej nádche vôbec nevedeli, čo máme vlastne robiť a ako jej môžeme pomôcť.
Možno má aj vaše bábätko prvé prechladnutie ešte len pred sebou a vy chcete vedieť, ako byť pripravení a čo robiť, keď príde. Alebo ešte lepšie čo robiť, aby ste sa mu vyhli. Preto sa v tomto článku s vami podelím o pár tipov, ktoré vám môžu tieto chvíle uľahčiť a spríjemniť. Vychádzam pritom z našich skúseností, odporúčaní pediatrov a niekoľkých odborných zdrojov, ale podobne ako vo všetkých ostatných oblastiach sa aj v tejto oblasti názory odborníkov aj rodičov výrazne líšia.
Prvé prechladnutie sa väčšinou dostaví po šiestom mesiaci, kedy bábätká začínajú skúmať svet a strkať si do úst na čo dočiahnu. Približne v tomto období prichádzajú do kontaktu s väčším počtom detí aj dospelých a rodičia s ním viac chodia von a do spoločnosti, kde má viac príležitostí chytiť víry a baktérie z vonkajšieho prostredia alebo od ľudí, s ktorými príde do kontaktu.
Bábätká, ktoré sa narodia v lete alebo na jeseň, sa s prechladnutím môžu stretnúť aj skôr.
Najčastejším prejavom prechladnutia bývajú soplíky, kašeľ a chrapot.
My sme sa s prvou nádchou či prechladnutím stretli niekedy v piatom mesiaci.
Bábätká dýchajú výlučne nosom. Keď majú plný nos, nevedia sa najesť, spať a sú z toho nervózne. Áno, ani vysávanie hlienov nie je zrovna najpríjemnejšie – ako si asi viete predstaviť, bábätká túto aktivitu vyslovene „milujú“. Ale verte alebo nie, aj túto činnosť si môžu obľúbiť.
Tu je mojich pár tipov na spríjemnenie odsávania hlienov:
Deti sa naučia samé smrkať až približne vo veku 2 rokov.
Najskôr sa odporúča naučiť deti fúkať ústami – napríklad ako do píšťalky či sfúknuť sviečku – a následne naučiť fúkať nosom – ako ježko, fúkať pred zrkadlom a zahmlievať ho. V poslednom kroku je dobré naučiť deti fúkať jednou nosnou dierkou do vreckovky. A tadáááá… máte po starostiach s odsávaním!
Ako ste si prečítali vyššie, skvelým pomocníkom proti nádche a prechladnutiu je paradoxne chladné a vlhké prostredie. Takže úplne najlepším opatrením je presťahovať sa do vlhšej klímy, najlepšie niekam k moru ;) Naozaj v týchto krajinách deti netrpia dýchacími ochoreniami zďaleka tak často ako v našich zemepisných šírkach a podnebí.
Ak sa z akýchkoľvek dôvodov nemôžete prikloniť k tomuto drastickému riešeniu, nezúfajte! Zostáva vám ešte stále veľa jednoduchých a účinných spôsobov ako zvýšiť obranyschopnosť tela dieťaťa a efektívne podporiť jeho imunitu:
🥶 Otužovaním – chodiť s deťmi každý deň aspoň na hodinu na čerstvý vzduch, a to pri akomkoľvek počasí, čím sa posilňuje krvný obeh. Samozrejme vhodne oblečené, aby dieťa neprechladlo!
🤱Dostatkom odpočinku – aj deti môžu byť vystavené neprimeranému stresu. Preto je dôležité vytvoriť si v priebehu dňa pravidelné chvíľky na odpočinok – napríklad vo forme spoločných jedál či odpočinku po obede, prípadne relaxačné techniky ako je jóga pre deti. Rovnako dôležitý je optimálny spánkový režim.
🪁 Dostatkom pohybu – podobne ako nám dospelým aj deťom pohyb prospieva – a naviac ho milujú!
🥣 Zdravou stravou a dodržiavaním dobrého pitného režimu – strava dospelých i detí by mala obsahovať všetky zložky potravy vo vyváženom pomere. Vedľa zdravej a vyváženej stravy je dôležité prijímanie dostatočného množstva tekutín. Veľa detí totiž prijíma málo tekutín, hlavne pri veľkom výdaji energie a potení, dôsledkom čoho môžu byť bolesti hlavy. Jedničkou medzi nápojmi by mala byť vždy voda. Občasné pitie štiav riedených s vodou nezaškodí, ale len v obmedzenej miere – obsahujú totiž veľa kalórií a cukrov a nie sú vhodné pre vývoj zdravých zubov. Pre bábätká je dôležitou zložkou obzvlášť v období väčšieho výskytu vírusov a infekcií materské mlieko.
🦠 Očkovaním a postupným vystavovaním vonkajším faktorom – prílišná sterilita nevedie k zlepšeniu imunity, práve naopak. Preto je deti vhodné postupne vystavovať okolitým vplyvom a mikróbom – samozrejme v tej správnej miere.
Sledujte profil chilledparenthood na instagrame, kde sa s vami budem pravidelne deliť o ďalšie užitočné tipy aj odporúčania mojich obľúbených on-line pediatrov.
U. Keicher: Dětský domácí lékař: Klíč k rychlému uzdravení
publikace Výživou ke správné funkci imunity, vznikla v spolupráci s MUDr. P. Tlískalem, CSc., predsedom českej Společnosti pro výživu
5 tipů, jak naučit děti smrkat! Vyzkoušejte je a zbavte potomky problémů