Neprebehol pôrod podľa vašich predstáv? Nie ste v tom samy. Pre takmer polovicu maminiek bol pôrod horší, než očakávali – a napriek tomu sa so svojím bábätkom zžili a nadovšetko ho milujú.
Nepodarilo sa vám dojčiť? Nechce vaše bábätko cumlík? Frustruje vás neutíchajúci plač, časté nočné vstávanie a nedostatok spánku? Zažívate popôrodnú depresiu? Máte pocit, že svojmu bábätku vôbec nerozumiete, neviete mu pomôcť keď plače a nebudete schopná byť dobrou mamou?
Nezúfajte, veľa čestvých mám to má podobne a zažívali podobné pocity.
Pred nedávnom som sa prostredníctvom dotazníku spýtala maminiek ako prežívali tehotenstvo, pôrod a prvé dni s bábätkom. Za dva dni sa mi vrátilo neuveriteľné množstvo odpovedí (viac než 300!). Chvíľu mi trvalo, kým som výsledky spracovala, ale stálo to za to – priniesli totiž naozaj cenné odpovede.
„Sharing is caring.“
Maminky sa nebáli zdieľať svoje skúsenosti, pocity, tipy a triky čo najviac fungovalo u nich v prvých dňoch, ako aj to, čo bolo a je pre nich v rodičovstve najnáročnejšie, ale aj najkrajšie. Veľmí vám za to touto cestou ďakujem!
Verím, že odpovede budú prínosné pre nastávajúcich a čerstvých rodičov. Vedieť, s čím sa potýkajú iné čerstvé maminky, im môže aspoň trcohu pomôcť pripraviť sa na to, čo očakávať, aby ich nové situácie úplne neprekvapili. Už len vedomie, že nie sú samy/i, ktoré/í prežívajú či prežívali podobné situácie a pocity a používajú či používali podobné „praktiky“ môže pomôcť lepšie zvládnuť často náročné začiatky.
A ak tu aspoň niekto nájde inšpiráciu a pár tipov, ktoré sa mu budú pri príprave či v prvých dňoch hodiť, tento dotazník splnil svoj účel!
Dotazníku sa zúčastnilo celkom 324 maminiek z Česka a Slovenska, niektoré žijúce v zahraničí. Prevažná väčšina (80%) respondentiek boli prvorodičky, 18% maminky dvoch detí, niekoľko troch a viacerých detí.
Väčšina respondentiek spadala do vekovej kategórie 26-30 (37%) a 31-35 (30%).
Väčšina žien mala v dobe narodenia bábätka 25-31 rokov.
Prevažná väčšina maminek (až 65%) hodnotí svoje tehotenstvo ako nadpriemerne dobré až skvelé :) Nájdu sa však aj maminky, pre ktoré bolo veľmi ťažké (asi 13%).
Najnáročnejšie počas tehotenstva bolo zvládanie únavy a nevoľností, zvracanie a pálenie žáhy, veľké brucho a obmedzená pohyblivosť, dostupnosť niektorých častí tela a najrôznejšie bolesti – chrbta, bedier, krížov, panvy a lonovej kosti, kĺbov, zubov, SI spojenia. Okrem fyzických ťažkostí potrápili maminky v tehotenstve psychické zmeny, náladovosť a strach o dieťa. Maminky sa tiež počas tehotenstva potýkali s nespavosťou a prekvapila ich náročnosť posledného trimestra (hlavne v lete).
Počas tehotenstva a prípravy na pôrod najviac maminkám pomohla podpora rodiny a partnera, absolvovanie predpôrodného kurzu, pozitívne myslenie a tešenie sa na bábätko. Väčšine maminiek pomohlo získavanie informácií – v knihách, na internete, zdieľanie skúseností rodiny či známych a počávanie pôrodných príbehov; iné však naopak ocenili nevedomosť a cielene sa informáciám a príbehom vyhýbali.
Pôrod bol naopak pre takmer polovicu (45%) maminiek bohužiaľ horší ako očakávali. Pre 25% respondentiek bol lepší a pre 30% prebehol podľa očakávaní.
Bolesť pri kontrakciách hodnotí 36% maminiek ako extrémnu (5 na stupnici 1-5) a 29% ako veľkú (4). Len 13% žien hodnotí bolesť pri kontrakciách ako malú alebo miernu (1-2).
Približne polovica (55%) respondentiek nemala pri pôrode medikáciu proti bolesti. Takmer tretina (29%) žien mala pri pôrode epidurál, 7% rajský plyn a 9% inú medikáciu. Tretina žien nemala v plánu medikáciu využiť, štvrtina áno a ostatné (40%) podľa potreby.
Približne dve tretiny maminiek sa na pôrod nejakým spôsobom pripravovali, ostatné nie – buď to nestihli, alebo to ponechali na osud. Tie, čo sa pripravovali, najčastejšie absolvovali predpôrodný kurz, čítali informácie v knihách a na internete, rozprávali sa s kamarátkami, cvičili či praktizovali jógu, pripravovali sa s dulou alebo s pôrodnou asistentkou. V rámci psychickej prípravy využívali najčastejšie pozitívne myslenie, dýchanie, rozprávanie sa
s bábätkom, afirmácie a predstavovanie si pôrodu. Medzi časté praktiky patrilo tiež pitie maliníkového čaju, užívanie ľanových semienok a ďatlí.
Z odpovedí nebolo možné vysledovať jasnú súvislosť medzi spôsobom prípravy a tým, ako pôrod prebiehal (lepšie – horšie – podľa očakávaní). Asi najvýraznejší vplyv na hladký priebeh pôrodu mala „psychická pohoda“ a „pozitívne myslenie“ :)
Tak a tu to začína byť naozaj zaujímavé :)
Prvé dni s bábätkom hodnotili maminky veľmi rozdielne. Pre štvrtinu boli úplne v pohode, naopak pre štvrtinu extrémne náročné.
Najnáročnejšie zo začiatku bolo dojčenie, popôrodné zranenia, plač bábätka, emócie a nedostatok spánku či časté nočné vstávanie. Naopak, najmenšie problémy mali maminky s partnerským vzťahom a vzťahmi v rodine (s rodičmi
a svokrovcami), manipuláciou s bábätkom a uspávaním.
Najlepšie pri zaspávaní fungovalo maminkám dojčenie (28%), nosenie (15%), spievanie, biely šum, cumlík, hladkanie, skákanie na fitlopte, kočíkovanie, húpanie, plácanie po zadočku, položenie ruky na hrudník, kontakt koža na kožu či samotná prítomnosť a náruč mamy alebo otca. Rodičom sa tiež osvedčili pomôcky ako šatka či nosítko, zavinovačka, hojdavak, kolíska, hračky vydávajúce biely šum či plienka na prekrytie tváre. Približne 5% bábätiek nepotrebovalo pomoc pri zaspávaní a zaspalo bez uspatia.
Na utíšenie plaču najlepšie fungovali rodičom podobné praktiky ako na uspatie. Okrem nich uvádzali maminky tiež cumlík, maznanie sa a hladkanie, nosenie „na tigríka“, rozprávanie kľudným hlasom, cvičenie s nožičkami, natieranie bruška (hlavne pri prdíkoch a kolike) a trasenie zadočkom. Približne 7% maminiek uviedlo, že ich bábätká neplakali takmer vôbec.
Dobrou správou je, že 70% maminiek cítilo v šestonedelí dostatočné podporu. Pozitívne hodnotia predovšetkým podporu zo stany partnera, rodičov a pediatra. Naopak, lepšia by mohla byť podpora zo strany odborníkov.
Okrem už spomínaných pomôcok na uspanie a utíšenie plaču v prvých dňoch pomohla rodičom najviac odsávačka (8%), dojčiaci vankúš (7%), cumlík, fotilopta, monitor dychu, hniezdečko, nosič, rektálna rúrka, húpatko
a prebaľovací pult.
Prekvapujúce je zistenie, že len 60% rodičov – alebo skôr ich bábätiek – používalo cumeľ. Naopak, takmer 80% rodičov a ich bábätiek používalo v prvých dňoch zavinovačku či perinku, ktorú tiež veľa maminiek označilo za najlepšiu pomôcku v prvých dňoch, hlavne pri uspávaní. Šatku alebo nosítko požívalo 60% rodičov, z toho tretina ju začala používať od narodenia, polovica medzi 3. a 6. mesiacom, ostatní až neskôr.
Dĺžka dojčenia sa veľmi líšila. Približne 6% maminiek nedojčilo vôbec, 10% kratšie ako mesiac, 16% 1-3 mesiace, 11% 3-6 mesiacov. 12% maminiek dojčí/dojčilo viac ako 18 mesiacov.
(Pozn.: Tieto údaje nemusia byť presné, pretože niektoré maminky majú malé bábätká, ktoré ešte stále dojčia. Údaj
o tom, koľko maminiek nedojčilo vôbec, je presný.)
V prvých dňoch bolo pre maminky najviac frustrujúce:
Okrem vyššie uvedených bol pre maminky frustrujúci a náročný pobyt v pôrodnici, obzvlášť ak bol maminke obmedzený prístup k bábätku (napríklad u predčasne narodených bábätiek v inkubátore, po cisárskom reze), nevyžiadané rady a hlúpe poznámky okolia, samota, nedostatok času pre seba a obmedzenie slobody, zladenie režimu a zžitie sa s bábätkom, nedostatok pomoci či naopak nevyžiadané návštevy, nepripravenosť partnera a nedostatočná podpora z jeho strany.
Najviac by maminkám pri zvládnutí prvých dní pomohlo:
Pre respondentky je celkovo na rodičovstve najviac náročné:
Naopak, ako najmenej náročné vnímajú maminky skĺbenie rodinného a pracovného života (16%) a obmedzenie pracovných príležitostí (14%).
Medzi najčastejšie využívané metódy na odreagovanie sa patrí:
Tak táto otázka a hlavne odpovede na ňu boli moje obľúbené :)
Bez ohľadu na to, aký náročný bol pôrod a tehotenstvo a aké ťažké a frustrujúce bolo zvládnutie prvých dní, mnohé maminky v ňom našli zmysel svojho života a rodičovstvo si naplno užívajú.
Bohužiaľ tu nemám priestor na všetky odpovede, vyberám aspoň stručný výťah. Podľa slov maminiek:
„Tešia má pokroky dieťaťa aj nás, rodičov. Vidím ako rastie nielen ten malý potomok, ale aj my s ním. Teší ma láska, akú dostáva od starých rodičov a dokonca aj cudzích ľudí na ulici. Teší ma, že sa mám o koho starať, a že robím svet krajším jeho prítomnosťou. Rodičovstvo mi dalo zmenu pohľadu na seba a vlastné schopnosti, som sebavedomá a rozhodná.“
„Zjistila jsem, jak skvělý je můj muž, že mám v rodině větší podporu, než jsem čekala, a hodně se mi zlepšila sebedůvěra. Také jsem víc trpělivá, otevřenější jiným názorům, neřeším tolik malichernosti – vyloženě jsem díky dceři psychicky dozrála.“
„Je to prostě takové to životní must have :-). Je to ten důvod, proč se snažím žít tak jak žiju a přinášet hodnoty druhým… protože vím, že z toho jednou budou moct těžit naše děti :-).“
Respondentky by čerstvým rodičom odporúčali:
Skúsenosti maminiek sú cenným zdrojom informácií pre nastávajúcich a čerstvých rodičov. Preto mám v pláne postupne zrealizovať ďalšie šetrenia, ktoré pôjdu u jednotlivých kľúčových témat viac do hĺbky. O ich výsledky sa
s vami rada podelím.
Chcem sa venovať tématám, o ktorých sa často nehovorí, ako napríklad Intimita po pôrode, Popôrodná depresia a jej zvládanie, Sebarealizácia počas materskej / rodičovskej a ďalšie.
Tiež vás zaujímajú tieto témy? Mali by ste záujem sa ďalších dotazníkových šetrení zúčastniť?
Ak áno, prosím nechajte váš e-mail na úvodnej stránke (pod tlačítkom „Chcem byť Chilled parent“) a o všetkých plánovaných šetreniach a ich výsledkoch, ako aj o nových článkoch na blogu sa dozviete e-mailom. Všetky aktuálne info sa dozviete aj na FB fanpage a Instagramovom profile „Chilled parenthood“ – ak tam ešte nie ste, ste vítaní!
Máte priateľov – čerstvých či nastávajúcich rodičov, pre ktorých by mohli byť tieto poznatky užitočné?
Podeľte sa s nimi o tento článok alebo ich pozvite na FB fanpage alebo IG profil :)
Prišli vám informácie z tohoto dotazníku prínosné? Zaujímajú vás detailné výsledky? Sú otázky, ktoré vás zaujímajú a chceli by ste vedieť, ako to majú iné maminky? Dajte mi vedieť do komentára alebo napíšte správu na natalia@chilledparenthood.com.