Ako čerstvý rodič a veľký fanúšik kníh, prednášok, výzkumov, analýz, podcastov atď. som sa s vervou pustila do čítania všetkých zdrojov na téma rodičovstvo, ktoré mi prišli pod ruky. Ale ako to určite poznáte (alebo spoznáte ;)), času s malým bábätkom nie je nazvyš… a tak som začala pomaly a postupne s knihami, ktoré ma oslovili.
Možno podobne ako ja premýšľate, do akej rodičovskej knihy investujete svoje peniaze a hlavne svoj drahocenný čas. Aby som vám pri tomto rozhodovaní trochu pomohla a zároveň aby som si tipy na kvalitné zdroje niekde odložila, budem každý mesiac (snáď:) prispievať do tejto sekcie „Pravidelná dávka rodičovskej inšpirácie.“
Okrem odkazov na kvalitnú rodičovskú literatúru, weby, výskumy, podcasty či insta profily tu výhľadovo nájdete aj ďalšie tipy napríklad na hračky, oblečenie či výlety s kočíkom. Ako poznámku ešte uvediem, že nikto ma za ich zdieľanie neplatí a všetky doporučenia vychádzajú z vlastnej skúsenosti.
Tak poďme rovno na to.
V tejto premérovej epizóde budem venovať pozornosť zdrojom, ktoré sú „must“ pre všetkých nastávajúcich a čerstvých rodičov. Pre mňa to boli hlavne tieto:
V knihách od tejto skvelej českej expertky sa dozviete všetko potrebné o manipulácii s dieťatkom, o jeho psychomotorickom vývoji a o kúpaní a plávaní s dieťatkom. Pre mňa boli hlavne prvé dve takou „bibliou“ v prvých dňoch a mesiacoch. Odporúčam predovšetkým pre tých z vás, ktorí podobne ako ja nemajú s manipuláciou a vývojom bábätka žiadne skúsenosti a okrem vášho bábätka zatiaľ veľa iných nedržali :) Odporúčam mať tieto knihy v papierovej podobe, aby ste sa k nim mohli neustále vracať a overovať si jednotlivé pozície či vývojové štádiá, prípadne ich ukázať ďalším ľuďom, ktorí budú s vaším bábätkom manipulovať.
Tak toto je úplne prvá kniha, ktorú by som si kúpila už v tehotenstve. Tri psychologičky a zároveň mamy píšu o prvom roku bábätka podľa ich vlastných slov prakticky a „ľudskou rečou“. Okrem toho, že sa v nej dozviete veľké množstvo cenných informácií napríklad o detskom plači, spánku, emóciách, rozumovom vývine či komunikácií, je aj skvelou ukážkou toho, ako by mohli byť vedecké poznatky príťažlivo a zrozumiteľne podávané.
Ak hľadáte darček pre tehotnú kamarátku či partnerku, určite túto krásnu knihu ocení (ak ju teda ešte nemá ;). Je dostupná v slovenčine aj v češtine.
Byť v pohode rodičom je aj o tom vedieť čo robiť v rôznych nepríjemných situáciách. Preto je dôležité sa na ne pripraviť a vedieť aspoň základy a tiež mať pripravenú základnú lekárničku.
Ja som si z dostupných on-line kurzov vybrala na odporúčanie kamarátky kurz vedený pediatričkou, ktorá je mamou troch detí a okrem toho aj super mamablogerkou ;)
Okrem kurzu prvej pomoci má aj on-line kurz „O našem miminku“, ktorý je prvý predpôrodný kurz v ČR zameraný na miminko, od výberu pediatra až po prvé narodeniny. Kurzy nájdete na stránke comamdelat.com a jej skvelý blog na stránke mklife.cz a instagramovom profile @mklife_prvni_pomoc_detem.
Tak toto je ďalšia skvelá kniha o výchove, ktorú si môžete prečítať počas dlhých večerov čakajúc na príchod potomka. Dá sa ale veľmi dobre prečítať aj vtedy, keď je už na svete, pretože je stručná, krátka a jednoducho a zrozumiteľne napísaná, asi s ohľadom na potreby a časové možnosti rodičov :)
A o čom je? O tom, čo sa mi veľmi páči a plánujem zastávať aj pri výchove mojej dcérky, a to je rešpektujúci prístup. Tento prístup je založený na tom, že berieme dieťa ako rovnocenného parťáka, a podľa toho sa tak k nemu aj správame – teda nie autoritatívne a z pozície sily, ale ako ku kamarátovi… ktorý možno ešte všetkému nerozumie a potrebuje s niečím pomôcť a vysvetliť, ale aj tak je naším rovnocenným partnerom,
Kniha obsahuje aj veľa krásnych príbehov a príkladov zo života skúsenej psychologičky. Veľmi príjemné čítanie!
Tak a to by na začiatok stačilo.
V nasledujúcich „epizódach“ sa pokúsim venovať jednotlivým kľúčovým témam, ktoré najviac trápia rodičov, ako je napríklad spánok, prvé príkrmy, výchova, ale aj vzťahy, fyzické a psychické zdravie rodičov a ďalšie.
Budem rada za vaše názory. Dajte like alebo napíšte komentár, ak vám tento výber a rubrika prídu užitočné a zaujíma vás ako bude ďalej pokračovať.
A aké zdroje sú vaše rodičovské „biblie“ a odporúčali by ste ich svojim súputníkom na ceste rodičovstvom?
Majte sa pekne!